Online: -nikdo-
- žádný sraz není vypsán -

Tipy a triky

MNOŽENÍ (0) Založeno: 21.05.2010
Jeden lísteček vložíte do květináčku mírně zalejete a překryjete PRŮSVITNOU fólií.Zalévejte jednou za týden a můžete hnojit jednou za 14 dní.DOSÁHNETE TAK RYCHLEJŠÍHO RŮSTU CELÉ KVĚTINY.PŘEJI MNOHO ÚSPĚCHŮ.KDYBY STE SE CHTĚLI NA COKOLI ZEPTAT PTEJTE SE NA TOMO E-MAILU:lumr@centrum.cz mějte se hezky papa
Množení (0) Založeno: 04.03.2010
Tak jsem přišla na to,že když množím fialky a fialka mi už dala svoje "mimi",tak mi ji prostě bylo líto uřezat a jen tak vyhodit.Když měla dostatečně dlouhý stonek,tak jsem ji podarovala kamarádce a ta třeba pak ještě další kamarádce.Nakořenila znovu,zase dala svoje "mimi" a dokonce i kvetly.Ale dělám to jen s těma,které mám třeba od někoho objednane,tedy s těma hezkýma.Prostě mi jich bylo líto vyhodit....Ale třeba to taky tak děláte :-)
Nové poznatky z internetu (3) Založeno: 14.09.2005
Toto je určeno pouze pro odvážné pěstitele fialek-Četla jsem někde na internetu, že se fialky mohou i rosit/předpokládám za teplého počasí/, že prý se tím čistí listy. Nemají se prý umisťovat do velkých květináčů, neboť potom ženou do listů. Toto pravidlo vyvrací praxí naše uklízečka v práci. Holky jaké ta má fialky bych Vám přála vidět.Sice nemá asi mnoho druhů, ale zato má veliké rostliny, které n e s k u t e č n ě bohatě kvetou. Zkusím je někdy vyfotit a umístit do naší galerie.Lístečky už mám zasazené/na 2.pokus/ a roustou. Nedávno jsem se za ní vypravila a vyptávala se jí jak to s nimi dělá. Smála se a říkala, že každému kvetou tak, jak si zaslouží. Tím chtěla říci, že v některých kancelářích jsou holky rozlítaný a pořád maji průvan a kytek už tam umístila mraky a vždy jdou..... no víte kam. Chci říci, že jim chcípnou. My doma z legrace říkáme, že jdou spinkat/platí to i pro zvířata/.
Fantazy fialky (2) Založeno: 12.09.2005
mají květy posety tečkami, čárkami nebo ploškami jiné barvy než je základní barva květu.
Trailery (3) Založeno: 12.09.2005
Skupina fialek, která má více růstových výhonů. Výhony jsou ohebné, poléhavé, často převisající.
Sporty (2) Založeno: 11.09.2005
genetická mutace fialek
Saintpaulia - africká fialka-všeobecně (1) Založeno: 09.09.2005
Též se jim říká Paulínka. V současné době patří k nejoblíbenějším a také nejčastěji pěstovaným pokojovým rostlinám. Velkou předností paulínek je snadné pěstování i množení. Daří se jim v bytech s ústředním topením.Dle odborné literatury mají někdy odlišné nároky na teplotu.Chladnější teploty zesilují pestrost u pestrobarevných odrůd. Poklesne-li však na delší dobu teplota pod 15 stupňů Celsia, listy se začínají kroutit dolů, květy se zbarvují nevýrazně a deformují se. Poklesne-li teplota pod 10 stupnů Celsia, rostliny přestávajírůst, případně hynou. Vystoupí-li teplota nad 27-34 stupňů Celsia, zpomalí růst.U pestrolistých se ztrácí zabarvení listů.
Vyjasnění pojmu - odnož (1) Založeno: 08.09.2005
Dnes bych Vám ráda sdělila v jaké souvislosti používám slovo odnož. Zdatné fialkařky už určitě bodou vědět, že každá kvetoucí fialka může vykvétat pokaždě trochu v jiných obměnách, přičemž dodrží základní barvy, ve kterých běžně kvete.Proto jsem v galerii použila toto slovo. Když to shrnu tak, ač je to pořád jedna fialka může pokaždé vykvést trochu jiným způsobem
Nový pokus s množením (3) Založeno: 06.09.2005
Teď jsem dělala poprvé pokus se starou fialkou, uřízla jsem vrchní část rozety, ale aby dole v květináči zůstalo ještě pár listů a ono začíná původní starý kmínek fialky obrůstat, zdá se že tento způsob množení by byl daleko rychlejší.
Slunce a světlo všeobecně (1) Založeno: 06.09.2005
Fialky potřebují hodně světla, nikoliv však přímé slunce. Spálí Vám listy i květy a rostliny se špatně obnovují.Pokud budu mít rostliny málo světla budou vyčouhlé a nevzhledné a hlavně skoro nikdy n e p o k v e t o u.
Chiméra (5) Založeno: 06.09.2005
Jsou fialky, které jsou jako semena ozařována a šlechtěna. Dle doslechu vím, že se nedají množit klasickým způsobem, bohužel jsem v tomto ohledu pouhý začátečník.Ale třeba mi něco poradíte Vy. Zkouším je sice množit,ale nedělám si velké naděje.
Choroby (12) Založeno: 06.09.2005
Největší nepřitel fialek je hniloba krčku - příznaky - vadnutí listů, přesto že byly zality. Záchrana - uříznutí celé vrchní rozety a kontrola středu krčku - dáme znovu zakořenit do vody - zakořenění probíhá to daleko rychleji než u listu. přístě pokračování
Hnojení (4) Založeno: 06.09.2005
Používám běžná pokojová hnojiva, někdy speciální hnojivo pro fialky.
Teplota (1) Založeno: 06.09.2005
Při množení je důležitá vyšší teplota, lépe zakořeňují. Fialky africké fialky nesnesou zimu, takže by se měla pohybovat okolo 19-25 stupnů Celsia.
Voda (0) Založeno: 06.09.2005
Zálivku provádím zásadně shora na rozdíl od jiných pěstitelů.Vysvětlím proč. Nové malé rostlinky a vůbec fialky všeobecně mají kořeny umístěny mělko.Tím pádem zálivka je pouze v malém množství/víc se nevejde do květináče.Dříve jsem zalévala od spodu a o mnoho rostlin jsem úplně přišla.Zálévat odstátou vodou.Jelikož mám malé misky pod květináči, musím zalévatvelmi opatrně - voda je hned venku z misky.Pokaždé zkouším, jestli je substrát úplně suchý, pokud ne - nezalévám. Ještě jsem zapomněla na důležitou věc - voda při zálivce by neměla zůstávat na listech - hrozí hniloba nebo se mohou nadělat nevzhledné fleky.
Množení (3) Založeno: 06.09.2005
Uříznu list z rozety/nemělo by to být 1.patro,tento list ještě není plně vyvinutý.Schválně se podívejte na fialku, že spodní listy mají jinou vazbu./ Jsou světlejší, třeba i méně vykrajované.List dám do vlažné vody do lékových skleniček./měly by být tmavé-nedělají se řasy./Nutná je kontrola vody ve sklaničkách - b r z y se odpařuje!!! Dolévám zase vlažnou vodou. Až se vytvoří kořínky, zasadíme do substrátu pro pokojové květiny s příměsí písku. Používám květináče o prům.8 cm plastové i hliněné./i když plastové se lépe udržují. Letos jsem si nechala od manžela zhotovit množárnu. Nevěřili byste, jak dřevěná polička umístěná na radiátoru asi 5 cm nad ním, dělá s novými listy a výhony zázraky. Teplý vzduch urychluje množení.Poslední dobou sázím nové zakořeněné listy do průhledných kalíšků s troškou zemimy.